Hero

Co se chystá v IBM Notes/Domino V10 (Díl 1.)

Pro ty, kteří se nemohli zúčastnit našeho semináře „Úžasné novinky IBM Notes/Domino V10“, přinášíme část informací alespoň touto cestou.

Na letošní konferenci Engage jsem dostal pozvánku od společnosti HCL, abych se přijel podívat do jejich továrny v Massachusetts, kde vyrábějí IBM Notes/Domino. Stal jsem se jedním z necelé stovky lidí na světě, kteří dostali „Golden ticket“ ve stylu filmu Karlík a továrna na čokoládu. Dnes bych se s vámi rád podělil, jaké „zázraky a úžasná překvapení“ jsem tam viděl.

Pokud jste o firmě HCL ještě neslyšeli, alespoň stručně: jedná se o IT korporaci původem z Indie, která má nyní asi 110 tisíc zaměstnanců, mimo jiné i v USA a Evropě. Pro IBM už řadu let programuje některé produkty jako například Unica, Rational Appscan a od loňského roku i Notes/Domino.

Cestu do HCL jsem podniknul poněkud naslepo, stejně jako všichni ostatní. Na pozvání bylo pouze „dostavte se v 8:30 tam a tam“ bez uvedení podrobné agendy dvoudenního setkání. Ale nakonec jsem si řekl, že když HCL žádá 400–500 člověkodnů času od lídrů v daném odvětví, že snad vědí, co dělají. A že se tento risk vyplatil, se dočtete dále. Nicméně se nedozvíte úplně všechno, protože asi polovina věcí zůstává pod NDA, kterou jsme museli s HCL podepsat.

Samotná „továrna na Domino“, respektive spíš kancelářská budova, se nachází na venkově asi 30 km za Bostonem u městečka Lowell. V rámci korporace HCL patří do divize Products&Platforms (PnP) a označuje se CWP jako Collaboration Workflow Platforms. Pracuje zde asi 80 lidí, další jsou potom roztroušeni v menších týmech různě ve světě.

Naše dvoudenní návštěva měla intenzivní program, na kterém se bezprostředně podílelo asi 50 lidí z HCL od řadových vývojářů až po ředitele divize PnP. První den byl informační – rozdělili nás do skupin asi po 20 lidech a absolvovali jsme několik bloků přednášek, kdy nám jednotlivé HCL týmy ukazovaly, na čem právě pracují a my jim zase na oplátku říkali, co si o tom myslíme. Druhý den proběhla rekapitulace naší zpětné vazby, diskutovalo se o požadavcích na Notes/Domino verze 10 a 11, probíhal hackaton a Node.JS bootcamp pro Domino a nakonec první ideation jam pro Notes/Domino 11.

HCL převzalo vývoj Notes/Domino včetně Verse/VoP, iNotes/Traveler, mobilních aplikací a dalších měně známých Lotus komponent (třeba EAI).

Pojďme se podívat na přehled novinek, na které se můžeme těšit:

Notes/Domino

Strategicky bude IBM Notes/Domino koncipováno hlavně jako aplikační platforma pro low-code podnikové aplikace. E-mailové šablony budou samozřejně dále vylepšovány, ale jejich koncepce zůstává stejná („e-mail is just an app“). Kdo chce primárně groupwarové funkce, pro toho je tu IBM Verse.

První vlna vylepšení se týká TCO a uživatelského rozhraní. Z pohledu administrátorů a provozování Domino serverů je asi nejvýznamnější novinkou zvětšení limitu velikosti pro databáze na 256 GB, vylepšená podpora symetrických clusterů nebo snadnější monitoring Domino serverů.

Verze 10 nebude primárně zaměřená na dramatické předělání vzhledu Notes klienta (na to si musíme počkat ještě rok do verze 11), ale pár vylepšení se také najde:

  • Pracovní plocha s velkými ikonami (à la iPad).
  • IBM Notes klient bude podporovat barevná schémata, takže bude možné klienta více přizpůsobit korpotární identitě.
  • Pravidla pro řízení odchozí pošty: možnost nastavit limit příloh nebo počet příjemců apod. Před odesláním zprávy uživatel dostane varování, pokud pravidlo porušuje.
  • Předávání pozvánek: konečně se dočkáme vylepšení delegování kalendáře, tedy účastník bude moci přizvat další osoby (s nebo bez souhlasu organizátora – podle nastavení předsedajícího).
  • Přibude nová funkce časového odložení odeslání e-mailu.
  • Rozšíří se možnosti obarvování a třídění zpráv a e-mailové podpisy. (Pozn. aut.: Zde IBM opisuje od našeho rozšíření SuperMail :-)
  • Součástí licence bude Marvel Client od panagenda, resp. jeho funkce „Analyze“.

Zásadní změny jako například opuštění frameworku Eclipse přijdou až ve verzi 11.

Nová funkce odloženého odeslání e-mailu mně nedávala moc smysl, ale konečně jsem se dozvěděl, proč je kolem toho takový humbuk: některé země EU totiž zakázaly (nebo hodlají zakázat) posílání pracovních e-mailů po pracovní době, aby zaměstnanci nebyli po práci stresováni hromadícími se úkoly.

Klient Notes by měl dosáhnout parity MacOS = Windows. Uvažuje se o podpoře pouze Windows 10 (již ne Win7), ale to jsme jim snad rozmluvili.

Příště se podíváme na další novinky pro uživatele..

14. 8. 2018
Jan Valdman