Hero

Co se chystá v IBM Notes/Domino V10 (Díl 2.)

V dnešním pokračování se podíváme na další produkty z rodiny Notes/Domino.

IBM Notes na iPadu

Projekt Nomad je oficiální označení pro IBM Notes na iPadu. V současné době je ve stavu uzavřené beta verze asi pro 100 lidí. Ještě to není dodělané, ale ve Whitesoftu Nomad již máme k dispozici a testujeme kompatibilitu našich aplikací. Zatím to funguje překvapivě dobře, Nomad má plný security model Domino, podporuje replikaci (offline práci) apod.

Bude to bomba (nebo game changer, jak říkají Američané), protože žádná jiná technologie na světě vám nedovolí naprosto bez úsilí „zmobilizovat“ podnikovou aplikaci včetně kompletního bezpečnostního modelu, napojení na podnikový adresář, replikaci dat atd. Nomad bude moci používat GPS, kameru a další funkce mobilních zařízení, což Domino aplikace posune opět o kus dál. Jak by se vám líbilo vyfotit QR kód (nebo jiný) tabletem a získaná data automaticky vyplnit do Domino databáze? Nomad by měl být k dispozici současně s Domino 10.

IBM Verse on Premises

U Verse se letos můžeme těšit na dvě nové verze, které budou sledovat uvedení Domino 10, ale nebudou synchronizované s Domino 10. Verse se průběžně vylepšuje a mezi hlavní novinky patří přepracovaný kalendář, kde starý iNotes styl bude nahrazen podle vzoru mobilních klientů. Průběžně se vylepšují groupwarové funkce mobilních klientů, které by měly být časem srovnatelné s IBM Notes.

Otevřenou otázkou zůstává, zda Nomad dovolí otevírat poštovní databáze, nebo ne. Výhledově možná bude možné s poštou pracovat i v tlustém klientu (kvůli lepší integraci e-mailu s aplikacemi), nicméně Verse rozhodně zůstává vlajkovou lodí pro poštovní funkce. Další vývoj iNotes byl definitivně ukončen.

IBM Sametime

Dilema mezi Sametime a Watson Workspace (WW) je rozhodnuto: Sametime se dál bude vyvíjet jako on‑premises chat, kdežto WW bude cloudový chat. To je myslím dobré a logické řešení.

Pro Sametime je do verze 10 přislíbena plná podpora současného přihlášení z více zařízení a to včetně skupinových chatů, které půjde i pojmenovat. Obrovská uživatelská základna Sametime tedy snad konečně dostane použitelný persistentní chat – funkční prototyp jsem viděl na vlastní oči.

Mobilní aplikace budou nově i součástí licence Sametime Limited Use pro zákazníky, kteří si zakoupili pouze licence Notes/Domino. Serverová implementace by měla opustit technologii WAS/DB2, která je pro řadu správců obtížně uchopitelná a v případě funkcí „jen pro chat“ pro malé organizace zbytečná. Footprint nových verzí by se měl zmenšit, tj. pro audio-vizuální funkce nebude potřeba tolik serverů, jako je tomu dnes.

IBM Connections

IBM Connections zůstávají u IBM a HCL do jejich vývoje nezasahuje. Tím mám na mysli zejména plug-in do Notes, který by si zasloužil předělat. Sociální funkce (stránka Updates a embedded experience) zřejmě zmizí, protože jsou tak pomalé, že je málokdo používá.

Ohledně projektu Livegrid nebylo v HCL vidu ani slechu a na žádném jiném propojení Notes-Connections se nepracuje.

V dalším pokračování se podíváme na novinky pro vývojáře.

20. 8. 2018
Jan Valdman