Hero

Co se chystá v IBM Notes/Domino V10 (Díl 3.)

Novinky pro vývojáře

O verzi 10 se mluví jako o verzi zaměřené na vývojáře. Cílem je zjednodušit vývoj moderních webových aplikací a usnadnit propojování Domino aplikací s technologiemi na bázi JavaScriptu, web services, JSON a mobilními zařízeními. Klíčová témata jsou DGQL/DQL a podpora Node.JS. Dojde ale i na rozšíření LotusScriptu o NotesHTTPRequest, NotesJsonParser a Device. Java je zjevně na ústupu a XPages, které jsou vývojářsky složité, ustopí modelu „Citizen developer“, čili „Franto, naklikej mi dneska ještě jednu aplikaci.“

Node.JS

Node.JS je dnes populární platforma pro vývoj server-side aplikací. Přestože mám jisté pochybnosti o dlouhodobé udržitelnosti Node.JS aplikací, nelze popřít široké rozšíření Node.JS a tisíce volně dostupných rozšíření v podobě NPM modulů, plně srovnatelné například s PHP. V Node.JS stejně jako v PHP jednoduchou webovou aplikaci zbastlí podle návodu i malé dítě. Domino bude podporovat aplikace v Node.JS, které logicky budou mít pomoci API přístup k NSF i funkcím serveru. Měli jsme možnost osahat si funkční prototypy, ale o tom zatím nesmíme více mluvit.

Domino General Query Facilty

Domino General Query Facilty (DGQF) je překvapivou novinkou, která bude již ve verzi 10. Jedná se o největší investici do jádra Notes/Domino za posledních 10 let. DGQF je silný dotazovací jazyk navržený speciálně pro Domino NoSQL databáze. Dokumenty půjde vyhledávat podobně jako v XPath nebo GraphQL, ale syntaxe je samozřejmě přizpůsobena Lotuscriptu. Pokud se vám zkratka DGQF zdá hrozná, asi nejste sami – mezitím došlo k přejmenování na Domino Query Language (DQL).

A co na závěr?

Během naší návštěvy bylo vidět, že HCL převzalo iniciativu a pěkně do vývoje šlape. Produktový management IBM má spíš strategický než taktický nebo operativní charakter. Většina týmu přešla z IBM a na vývoji Notes/Domino se podílejí často lidé, kteří na Dominu pracovali 10 i 25 let, takže kontinuita je určitě zachována. Někteří jsou sice staří Domino dinosauři, pro které není jednoduché vidět jejich produkt optikou mladé generace uživatelů, ale potkal jsem i řadu mladých lidí, kteří vypadali velice schopně. Všichni se shodovali na tom, že v HCL mají volnější ruce a vývoj probíhá mnohonásobně rychleji.

Pokud outsourcování vývoje Notes/Domino vzbuzovalo obavy, tak má návštěva v HCL je ve mně zcela rozptýlila. Domino tady bylo, je a bude. Nikdy bych nemyslel, že to řeknu, ale přeji si, aby HCL převzalo i vývoj Connections. Zatím to ale není na pořadu dne.

Výše popsané novinky se k zákazníkům IBM dostanou zadarmo v rámci každoroční softwarové podpory S&S, a to včetně Notes na iPadu (projekt Nomad). Mít podporu S&S se tedy zvláště v této době vyplatí (jak ostatně všem zákazníkům trvale doporučujeme). Nicméně HCL může – nebo spíš bude – paralelně nabízet i další vlastní produkty a služby na platformě Domino. Zahlédli jsme HCL Places a v budoucnu nelze vyloučit třeba ani alternativní produkt HCL Notes/Domino s odlišnými parametry než IBM Notes/Domino (např. modifikované pro hostingový provoz v multi-tenant režimu).

Dále mne zaujal, stejně jako všechny ostatní, postoj HCL ke cloudu. HCL jasně deklaruje podporu on‑premises instalací a divizní ředitel dokonce hovořil o přílišném „přetočení“ IT odvětví směrem ke cloudu. Že by už cloudové šílenství začalo v USA odeznívat?

Informačně byla návštěva HCL velice nabitá, přirovnal bych to k velkým konferencím IBM Lotusphere/Connect. Jsem rád, že vývoj platformy Notes/Domino dostal nový impuls, a že Whitesoft je u toho.

Suma sumárum, celkové dojmy jsou velice pozitivní, očekávání povzbudivá a všichni plni nadšení. Takto nějak musela vypadat atmosféra na konferencích Lotusphere. Doufejme, že se IBM spolu s HCL podaří naplnit všechna očekávání komunity, a že brzo dostaneme již veřejnou Beta2 a potom i ostrou verzi. Tak už si pomalu začněte plánovat čas a servery na instalaci Domino 10 :-)

22. 8. 2018
Jan Valdman