Hero

IBM prodává Notes/Domino a Connections do HCL

Společnost HCL dnes vydala tiskovou zprávu, které definitivně vyjasňuje otázky ohledně budoucnosti produktů IBM Collaboration Software (ICS). Obsahem oznámení je prodej produktů IBM Notes/Domino, Connections, Portal a dalších společnosti HCL v příštím roce.

Jedná se o tyto produkty:

  • Appscan
  • BigFix
  • Unica (on-premise)
  • Commerce (on-premise)
  • Portal (on-premise)
  • Notes & Domino
  • Connections

Dohromady představují trh o velikosti 50 miliard USD a HCL za ně zaplatí 1,8 miliardy USD. Nás ve Whitesoftu a naše zákazníky zajímají zejména poslední dva produkty. Předpokládáme, že prodej zahrnuje i IBM Sametime a IBM Verse (on-prem). Detaily transakce zatím nebyly zveřejněny, ale lze se domnívat, že předmětem dohody jsou i cloudové služby IBM Connections Cloud provozované na infrastruktuře IBM/Softlayer.

Co to znamená pro zákazníky?

Přestože o možném převedení vývoje dalších produktů do HCL se spekulovalo od léta, kompletní prodej Notes/Domino a dalších produktů do HCL je nová zpráva. Naše společnost toto oznámení každopádně vnímá pozitivně.

IBM v posledních letech rozvíjela své produkty poměrně vlažným tempem. Naopak bleskový vývoj Domino V10 probíhal už pod taktovkou HCL. HCL jasně  prokázalo kompetence převzít vývoj Notes/Domino a není důvod se domnívat, že nezvládne přibrat i Connections.  Už v létě jsme si po návštěvě HCL v USA přáli, aby HCL převzalo i vývoj Connections. To se nám nyní splnilo.

Očekáváme, že po technické stránce proběhne vše hladce. V rámci vývoje Notes/Domino/Sametime přešlo do HCL asi 300 lidí z IBM - expertů, kteří vyvíjejí Notes/Domino a Sametime i 25 let. Podobné to bude i v případě Connections - např. Jason Gary (Vice President Engineering and Innovation, Collaborative Workflow Platforms, HCL Technologies) dva roky předtím vedl vývoj Connections v IBM. Vývojové centrum HCL v městě Lowell je asi 10 km od kanceláří IBM v Littletonu, kde je ústředí vývoje platformy Domino i Connections. Věříme, že kontinuita bude zachována a nenastane situace, kterou jsme zažili například po prodeji českého Kerio do GFI.

Po obchodní stránce předpokládáme, že IBM bude ještě po nějakou dobu prodávat licence a podporu Notes/Domino a tedy minimálně do roku 2020 neočekáváme žádné velké změny. Potom je možné očekávat postupný rebranding na "HCL Notes/Domino" a "HCL Connections".  

Tímto chceme všechny zákazníky a partnery ujistit, že Whitesoft bude dál prodávat a podporovat Notes/Domino, Sametime, Verse a Connections, ať už v barvách IBM nebo HCL. Našim zákazníkům doporučujeme, aby obvyklým způsobem prodloužili softwarovou podporu a zajistili si tak případný hladký přechod na budoucí licence.

V rámci uživatelských skupin a komunity IBM šampionů byla tato zpráva rovněž přijata velice pozitivně („Vánoce jsou letos dříve“). Optimismus vychází z úvahy, že HCL jistě nezaplatilo skoro 2 miliardy USD, kdyby nevěřilo v budoucnost Notes/Domino a Connections. Naopak, podle dosavadního dění do nich bude intenzivně investovat a snažit se svou investici maximálně zúročit. Již nyní víme, že nás příští rok čeká plno novinek: vyjdou Notes/Domino V11 včetně Verse, Sametime V10 a pravděpodobně i nové Connections.

A mimochodem, IBM Notes mají dnes narozeniny – je jim právě 29 let. Tak všechno nejlepší!

7. 12. 2018
Martin Couf