Hero

Legenda pokračuje – IBM oznámila dlouhodobé investice do platformy Notes/Domino

Skvělá zpráva pro všechny zákazníky IBM Notes/Domino, ale i Sametime, Verse a souvisejících produktů: IBM minulý týden oznámila strategické partnerství s firmou HCL, jehož součástí je i uvedení Notes/Domino 10 již v příštím roce a závazek dlouhodobě investovat do rozvoje těchto produktů.

Na tuto zprávu komunita kolem Notes/Domino dlouho čekala, neboť od uvedení Notes/Domino 9 v roce 2013 se toho zase moc nestalo. Ne že by na produktu, který má za sebou přes 25 let na trhu, nebylo co vylepšovat – IBM sice průběžně uváděla menší aktualizace (fixpacky), ale na nějaký razantní vývoj dosud nedošlo. 

Co konkrétně bylo oznámeno:

  • Partnerství s indickou firmou HCL, která převezme vývoj (programování) Notes/Domino. Tato firma již několik let pro IBM vyvíjí některé produkty ze skupiny Unica nebo Rational, takže to zjevně není krok do neznáma. Smyslem tohoto kroku je urychlit vývoj nových verzí. Produktový management zůstává i nadále v rukou IBM, jedná se tedy jen o outsourcing vývoje software, nikoliv celého produktu.
  • Závazek IBM investovat do Notes/Domino po mnoho dalších let. Na Twitteru se sice používá hashtag #domino2025, ale mluví se o horizontu minimálně deset let, posouváme se tedy někam k roku 2030, což dostatečně za horizontem pro jakéhokoliv zákaznické plánování. IBM se zjevně poučila z nešťastné rétoriky „…bude podporováno nejméně do roku 2023…“, čehož konkurence s chutí využila pro šíření „alternativních faktů“ o tom, že Notes/Domino končí.
  • Fixpack 10 bude uveden do konce roku 2017. To není velké překvapení, pouze to dokládá, že divize IBM Collaboration Solutions pod vedením současné ředitelky Inhi Suh dramaticky zrychlila vývoj všech klíčových produktů, což můžeme již nějakou dobu sledovat u Connections, Verse, Workspace. Prakticky nemine týden, aby nevyšlo několik aktualizací jen těchto produktů. Nyní by tedy i produkty Notes, Domino, Traveler, LEI, IMSMO, Sametime, Meetings a další měly  přeřadit na vyšší rychlost.

Mění se něco pro zákazníky? Ne. Produkty dále patří IBM, jejich vývoj určuje IBM, podporu (S&S) zajišťuje IBM skrze stávající kanály. Prodávat je budou i nadále stejní obchodní partneři (jako je Whitesoft) a nemění se ani ceny nebo licencování.

Oznámení IBM vnímáme ve Whitesoftu velice pozitivně, končí veškeré nepodložené spekulace o konci Notes/Domino a jeho nahrazení Verse, cloudem nebo čímkoliv jiným. Na Domino 10 jsme čekali roky, a jeho oznámení již na rok 2018 je příjemné překvapení.

Je předčasné spekulovat o podobě budoucích produktů Notes/Domino, nicméně některé věci si dovolím předpokládat: technologická obnova, podpora modernizace NSF aplikací, nástroje pro rapidní vývoj moderních webových aplikací, přepracovaný mailový klient ve stylu Verse, plná integrace s Connections a Watson Workspace out-of-box, inovovaný richtext editor ve stylu IBM Docs a mnohé další. Všechno z toho asi nebude k dispozici hned příští rok, ale po několika letech přešlapování IBM chce být opět lídrem tohoto segmentu trhu a vytvořit produkt, který budou zákazníci milovat.

Přes všechna fakta, přes všechny ROI výpočty, přes 100× prokázanou výhodnost platformy Notes/Domino, tento produkt v posledních letech poněkud ztrácel dech. Včera ale IBM konečně vyslala jasné poselství: Domino pokračuje a legenda bude žít dál!

P.S.: pokud uvažuje o tričku nebo tetování s nápisem I bleed yellow, tak teď je ten správný okamžik :-)

30. 10. 2017
Jan Valdman