Hero

Novinky z konference Social Connections

Minulý týden jsme se zúčastnili konference Social Connections ve Vídni. Jedná se jednu z nejvýznamnějších konferencí pro oblast IBM Collaboration Solutions, čemuž odpovídala i smršť oznámení a novinek.  Konference se zúčastnilo přes 200 lidí z celého světa a z více než padesáti přednášek vám přinášíme přehled nejdůležitějších novinek.

IBM Connections

IBM ukázala roadmapu na další rok. Za měsíc vyjde nová verze IBM Connections 6.0 CR1, která přinese zejména opravy a drobná vylepšení. Metriky byly přepsané do Pink a už nepotřebují Cognos server. Přechod na infrastrukturu Pink intenzivně pokrařuje, IBM nás nechala nahlédnout jak budou vypadat nové profily na webu i na mobilech a ukázala architekturu nahrazující Tivoli Directory Integrator.  Na příští rok se připravuje také nové uživatelské rozhraní s názvem Periscope UI a desktopový klient. Chystají se také nové editory využívající technologii IBM Docs – díky tomu bude možná koeditace například i při psaní wiki nebo blogu.  Velice zajímavé bylo i představení nové technologie 3D search, která bude jako výsledek hledání vracet graf, který bude možné různě procházet. Vyšel také nový desktop konektor pro Windows s podporou nových funkcí. IBM plánuje i další intenzivní vývoj pluginu pro Outlook, naopak vývoj pluginu pro Notes je zastaven a má jej nahradit IBM Verse on Premises.

Novinkami IBM příjemně překvapila, je vidět že tlačí na pilu a je opět lídrem v inovacích. Pro naše zákazníky to znamená rychle přejít na verzi 6.x, aby mohli začít co nejdříve využívat nové funkce.

IBM Connections Cloud

V cloudu jsou dvě horké novinky Connections Cloud Catalog a Customizer. Katalog obsahuje zatím asi tucet rozšíření, která si můžete snadno zakoupit a přidat do Connections. Jedná se například o integraci s Dropbox, Jira, Office 365 a dalšími cloudovými službami. Connections customizer je nový nástroj, který dovoluje radikální změnu vzhledu IBM Connections Cloud. Časem se objeví i v on-premises verzi a usnadní tak brandování a modifikace vzhledu Connections.

IBM Connections Engagement Center – ICEC

IBM dokončila akvizici produktu XCC od společnosti TIMETOACT, který dobře znáte z naší nabídky, neboť TIMETOACT zastupujeme na českém trhu. XCC slouží jako redakční systém nad IBM Connections pro tvorbu sociálních intranetů. Produkt byl přejmenován na IBM Connections Engagement Center a již je k dispozici v Passport Advantage za cenu 35 Euro na uživatele. Přibyla podpora několika jazyků a plánuje se brzké přidání dalších, zřejmě včetně češtiny a slovenštiny.

ICEC má lepší licenční podmínky než XCC a proto věříme, že zaujme i další naše zákazníky.

IBM Docs

Asi za měsíc vyjdou Docs 2.0 CR3. Mezi hlavní vylepšení patří chronologická vizualizace změn dokumentu od poslední návštěvy. Pro conversion server již nebudou potřeba Windows server, čímž celá řešení poběží na Linuxu.

IBM ukázala také Docs NEXT připravované již na platformě Pink a koncept nového produktu Docs NOTE, který bude sloužit ke snadnému vytváření a sdílení poznámek. 

Projekt Livegrid

Mezi nejzajímavější novinky patří jistě projekt Livegrid, což je platforma pro tvorbu jednoduchých aplikací pro IBM Connections, které mohou vzniknout z XLS, Domino pohledu (!!) nebo REST API. Trochu to připomíná například mashupy nebo Websphere Portlet Builder, nicméně každá aplikace má automaticky vygenerované REST API pro CRUD operace, takže vše bude dále velice snadno integrovatelné. Podporovány jsou i Domino @formule. Livegrid má potenciál stát se strategickým produktem pro propojování světa IBM Domino s IBM Connections a měl by  být k dispozici již v příštím roce.

Projekt Livegrid již několik měsíců intenzivně sledujeme a přispíváme do něj našimi podněty a zpětnou vazbou. Další novinky očekáváme koncem roku a budeme vás o nich informovat.

IBM Watson Workspace

Watson Workspace byl koncem září uveden na trh v placené verzi s názvem Essentials, která nabízí enterprise management, režim pro návštěvníky (guest model), SAML a v neposlední řadě i úložiště 20 GB pro každého uživatele. Stávající verze Preview zůstává i nadále zdarma k individuálnímu použití (stačí mít IBM ID) a je omezena na 1 GB dat. Do konce roku vyjde ještě verze označovaná jako Plus s dalšími funkcemi – například šablonami pro diskusní prostory (spaces).  

Jak je z výše uvedeného výčtu vidět, máme se v nadcházejících měsících na co těšit. Po uvedení novinek chceme ještě do konce roku uspořádat seminář pro naše zákazníky, kde vše podrobně ukážeme. Průběžně vás budeme také informovat v našem newsletteru nebo na konferenci SUTOL, která proběhne 29. listopadu 2017.